Posledná aktivita

Inteligentný dom (1.časť)

Na Raspberry Pi som narazil práve tak, že kamoš používal RasPičko na spínanie zásuviek a kotla pomocou relé dosky cez web. Okamžite ma to zaujalo. Nakoľko kamarát nevie pájkovať, ponúkol som sa, že mu s tým pomôžem. Musel som si kvôli tomu, čo to naštudovať o RasPičku. Okamžite ma to chytilo a povedal som si, že to chcem mať doma. Odkedy mi došlo Raspberry Pi domov som začal vymýšlať, čo by som na tom spínaní mohol ešte vylepšiť. Napadlo ma, že by mohlo byť zaujímavé, aby Raspberry Pi vedelo, že má zopnúť niečo pri požadovanej situácii. Tak ma napadlo, že mobil mám vždy vo vačku so zapnutým wi-fi.
Mobilu som pridelil na routery statickú ip adresu, aby sa mi mobil náhodou neprihlásil pod inou ip adresou.

Snímka obrazovky 2013-04-10 o 8.06.08 PM

Raspberry Pi má za úlohu „prezvánať“ moju ip adresu, ktorú som pridelil mobilu. Lenže linux neprečíta správu, ktorú vráti pri pingovaní ip adresy. Vzhľadom na to, že som linuxu nevedel prikázať, aby čítal celú správu, potreboval som ju skrátiť na počet vrátenych paketov. Môj skript zatiaľ nespína relé, ale časom bude. Zatiaľ zapisuje predvolený text do textového súboru, ktorý vypisujem na web a tak viem zistiť, kto z rodiny je doma.

Príkaz:  ping -c4 192.168.0.100 robí asi následujúce: ping viete, čo robí, -c4 určuje počet paketov, ktoré má Raspberry Pi poslať na následujúcu ip adresu. Výsledok vyzerá asi takto.

Snímka obrazovky 2013-04-10 o 8.26.34 PM

To linuxu moc nepomôže. Odpoveď je treba skrátiť až na počet prijatých paketov, aby sme vedeli vytvoriť podmienku na posúdenie, či je mobil v dosahu siete, alebo nie. Vyriešil som to následovne: | grep ‘received’ | awk -F’,’ ‘{ print $2}’ | awk ‘{ print $1}’   Po tejto úprave bola správa, ktorú RasPi vypíše takáto.

Snímka obrazovky 2013-04-10 o 4.28.53 PM

Obrázok-mobil je v dosahu.

Snímka obrazovky 2013-04-10 o 4.29.38 PM

Obrázok-mobil nieje v dosahu.

 

Nakoniec celý skript, ktorý zapisoval, či je mobil v dosahu, alebo nie vyzeral následovne.
Snímka obrazovky 2013-04-10 o 4.25.50 PM

Nabudúce dám dokopy skript, ktorý bude v časových intervaloch pingovať mobil a ak bude v dosahu spustí už aj relé.

8 Responses to Inteligentný dom (1.časť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *